Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Martin Stropnický - ministr bez odvahy

14. 09. 2017 6:38:58
Současná vláda končí a je tedy čas na bilancování a hodnocení práce jednotlivých členů. Jedním z ministrů, kterému je dlouhodobě věnována pozornost, je nepochybně šéf resortu obrany Martin Stropnický.

V průběhu bilanční schůzky s premiérem oba sice konstatovali, že programové prohlášení vlády ve vztahu k Ministerstvu obrany bylo splněno, což asi nikoho nepřekvapilo, přesto je nutné si položit otázku, jaký vlastně byl Martin Stropnický ministr, byl úspěšným ministrem nebo ne? Pomohl významně dalšímu rozvoji resortu?


Nevyužitá parlamentní podpora

Martin Stropnický převzal resort obrany v době, kdy se rapidně snižoval rozpočet ministerstva, což mělo negativní vliv zejména na kvalitu výzbroje, modernizaci, která se téměř zastavila a odrazilo se to i v kvalitě podmínek pro službu profesionálů. Vstupoval tak do resortu, ve kterém bylo nutné provést řadu změn, které by reflektovaly zhoršující se bezpečnostní situaci a „otočit“ nepříznivý rozpočtový trend. Na druhé straně měl ale záruku, že jeho kroky naleznou podporu nejen v rámci politického spektra, ale i u většiny populace, která si stále více uvědomuje vážnost bezpečnostních hrozeb.

Pokud jde o rozpočet, jeho výše se v absolutních číslech sice zvedla v průběhu volebního období o více jak 10 mld., přesto Česká republika stále neplní závazek vůči Alianci (2% HDP). Výdaje se pohybovaly okolo 1% HDP, v roce 2014 a 2015 klesly dokonce pod 1% HDP. Za podfinancování resortu je ministr Stropnický jednoznačně odpovědný. V průběhu svého působení nevyužil ani podporu, kterou měl ve Výboru pro obranu. Poslanci několikrát navrhovali zvýšení prostředků, které resort obrany odmítal z důvodu, že není schopen je efektivně utratit. Vláda se sice zavázala zvýšit výdaje na 1,4% HDP v roce 2020, tento úkol bude ale muset řešit jeho nástupce.

Ministr Stropnický často rád mluví o úspěších v přípravě strategických dokumentů a resortní legislativy. Resort sice připravil dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2030, koncepci výstavby armády a aktualizoval obrannou strategii České republiky do roku do roku 2025, ale řada věcí už v těchto dokumentech platná není, neboť armáda své priority postupně přehodnotila.

V legislativní oblasti byla sice přijata řada klíčových zákonů, ovšem ty se už připravovaly před jeho příchodem. Velkou diskuzi spustil návrh na zavedení plošných odvodů. Nakonec to ale byli členové Výboru pro obranu, kteří ho "zachránili" před blamáží a iniciovali takové změny v zákoně, které vyhovují současným trendům v zajišťování obrany. Pochvalu Martin Stropnický snad zaslouží za prosazení Zákona o službě vojáků v záloze a novelizaci dalších zákonů, díky kterým se podařilo zlepšit průběh služby, jak profesionálních vojáků, tak vojáků v záloze.

Budování vlastního mediální obrazu

Významnou předností Martina Stropnického byla a stále je prezentace v médiích. Na rozdíl od mnoha jeho předchůdců disponuje kultivovanějším projevem. Spojením "herecké" kariéry a profesionálního vystupování mu zajistilo pozici jednoho z nejpopulárnějších politiků v zemi. Tuto pozici, ale nedokázal využít v situacích, ve kterých to byla potřeba. V době, kdy se řešilo zapojení Armády České republiky v rámci zvýšených bezpečnostních opatření, převzal iniciativu ministr Chovanec a ministr obrany při tom pouze „sekundoval“.

Kontroverzní akvizice

Velkou kontroverzi budí armádní akvizice. Vedení resortu podcenilo nutnost dlouhodobého plánování nákupů a investic, a proto ministr Stropnický právem vejde do historie, jako ministr, který toho moc „nenakoupil“. Nekoncepčnost a časté střídání vrcholových manažerů resortu zodpovědných za akvizice v konečném důsledku paralyzovalo celý systém. Důkazem neutěšeného stavu byl odchod náměstka Koštovala zodpovědného za akvizice, na post politického náměstka s odůvodněním, že bude z této pozice řídit strategické modernizační projekty. Na uvolněné místo se však nepodařilo nikoho najít, proto se do této funkce v létě 2017 náměstek Koštoval zpět vrátil. Ministr vyhlásil řadu nákupů od Pandurů až po vrtulníky, ovšem tyto nákupy bude opět řešit až jeho nástupce.

Jak tedy hodnotit působení ministra Stropnického? Obecně lze říci, že měl velkou šanci posunout situaci v resortu k lepšímu. Nahrávala mu k tomu nejenom celková situace, nálada ve společnosti, ale i podpora většiny politický stran. Pan ministr tuto šanci nevyužil a resort více méně udržoval. Chyběla mu odvaha jít do rizika, bez které se nedají dělat "velké věci". Snažil se spíše vyvarovat případných přešlapů a neúspěchů, více se staral o svůj mediální obraz, než o rozvoj svého rezortu. Role málo odvážného "údržbáře" je další, kterou tak Martin Stropnický sehrál v rámci své bohaté herecké a politické kariéry.

Autor: Tomáš Kolomazník | čtvrtek 14.9.2017 6:38 | karma článku: 25.17 | přečteno: 2022x

Další články blogera

Tomáš Kolomazník

Volby 2017 - vítězství Andreje Babiše nebo opakování scénáře z roku 2010 a 2013

Před nadcházejícími parlamentními volbami slyšíme z úst politiků s kým by potencionálně šli do koalice a s kým ne, popřípadě zda by usilovali o post premiéra a za jakých podmínek.

22.9.2017 v 6:50 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 487 | Diskuse

Tomáš Kolomazník

Zvyšování výdajů na obranu – bude je mít ministerstvo skutečně za co utratit?

Čeští politici dlouhodobě volají po nutnosti zvýšit výdaje na obranu. Jejich hlasy ještě více zesílily v nedávné době. Jedná se o reakci na apel amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské země NATO dostály svých závazků.

26.6.2017 v 6:44 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 239 | Diskuse

Tomáš Kolomazník

Více bezpečnosti pro občany nebo remilitarizace společnosti?

Bezpečnost patří na naší politické scéně ke stále více diskutovaným tématům, a to i přesto, že reálnost teroristických útoků nebo vnějšího ohrožení je v naší zemi poměrně nízká.

25.5.2017 v 6:52 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 285 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 268 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 26.56 | Přečteno: 962 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 371 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 1041 | Diskuse

Jan Dvořák

Přijít kvůli neschopným agentům o jedinou teroristickou skupinu by byl opravdu luxus!

Soud osvobodil skupinu anarchistů, která měla podle obžaloby chystat teroristický útok na vlak s vojenskou techniku a automobily.

22.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 604 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 654
Místopředseda Centra pro bezpečnostní analýzy a prevenci. Věnuje se otázkám globalizace, bezpečnostní politiky a obranného průmyslu. Je členem bezpečnostní komunity při Geneva Centre for Security Policy Alumni Association. Účastní se různých projektů v oblasti bezpečnostní a mezinárodní politiky. Ve volném čase se věnuje historii, bezpečnostní politice, geopolitice a mezinárodním vztahům.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.