Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jan Masaryk – ministr dvou tváří

V letošním roce si připomínáme řadu kulatých výročí. K těm bohužel smutným nepochybně patří smrt prvního poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka, od které uplynulo 70 let. 

O jeho smrti toho bylo napsáno mnoho, ovšem i nadále přetrvávají otazníky, zda šlo o vraždu nebo sebevraždu. Jan Masaryk byl bezpochyby velmi rozporuplnou osobností. Byl synem prvního československého prezidenta a velké morální autority té doby, což pro něj představovalo určité trauma, neboť byl s otcem srovnáván a okolí od něj mělo stejně velká očekávání. Vyhověl přání svého otce a stál po boku prezidenta Beneše, zejména v londýnském exilu, aby splatil pomoc, kterou Beneš poskytl T. G. Masarykovi v průběhu 1. světové války. Jeho pomoc však byla pouze symbolická. Jako ministr zahraničí exilové vlády měl na formování naší zahraniční politiky omezený vliv. Vše bylo plně v režii E. Beneše, který svoji koncepci zaměřil na partnerství se SSSR. Masaryk nebyl z jeho orientace směrem k Východu nikterak nadšen. Prezident ho ani nevzal v roce 1943 do Moskvy, kde byla podepsána smlouva mezi Československem a SSSR. Navzdory skrytému nesouhlasu, podporoval Jan Masaryk Benešovy kroky na mezinárodních fórech. Díky této podpoře se také stává ministrem zahraničí v košické vládě v dubnu 1945.

Jan Masaryk však nedokázal odhadnout, kam až může zajít v prosazování zahraničně politické orientace směrem k Sovětskému svazu. Své západní kolegy sice ujišťoval o tom, že to dělá pouze na oko, ale vnitřně je proti tomu. Západní svět byl z jeho počínání na rozpacích, zejména když podpořil sovětského velvyslance na půdě OSN, který označil politiku USA jako imperialistickou. Nelze se tedy divit, že ze Spojených států, ale i z Francie a Velké Británie, se ozývaly hlasy volající po jeho výměně na postu ministra zahraničí. Sám prezident Beneš si uvědomoval tyto slabé stránky svého ministra, a to i navzdory tomu, že to byl právě on, kdo zahájil zahraničně politické směřování naší země k sovětskému Rusku. Důkazem toho je jednání o odmítnutí Marshallova plánu v roce 1947, kdy spolu s Janem Masarykem posílá do Moskvy i Prokopa Drtinu se slovy, že od Jana v tomto ohledu nemůže očekávat žádnou statečnost. V této době už naplno dochází k oslabování vazeb mezi prezidentem a jeho ministrem zahraničí, které vrcholí v průběhu února 1948. Jan Masaryk se jednak nechal zlákat nabídkou sociálních demokratů, kteří ho chtěli podpořit v případné prezidentské volbě, kdy měl nahradit nemocného Beneše. Pro Masaryka to byla velmi zajímavá nabídka, byl v té době velmi populární, dokázal oslnit svým šarmem a své projevy pronášel spatra. Beneš byl v tomto ohledu Masarykovým protikladem, jeho vystupování bylo suché bez emocí a působil dojmem úředníka, zatímco Masaryk měl k úřadování odpor a ministerstvo za něj fakticky v době války vedl Hubert Ripka a po válce Vlado Clementis.

Masaryk v Únoru demisi nepodal, neprojevil solidaritu se svými demokratickými kolegy, a to i přesto, že jeho křeslo bylo na úkor národních socialistů. Předpokládal, že se mu podaří díky své oblibě dosáhnout na prezidentský úřad. Následný vývoj událostí ho však musel utvrdit v tom, že země směřuje zcela jiným směre. Do poslední chvíle ale stál na svých poválečných pozicích a podporoval zahraniční politiku směrem na Východ. 4. března, několik dní před svojí smrtí, ještě hájil před důstojníky Československé armády nutnost spojenectví se Sovětským svazem, i když zjevně musel vidět důsledky této politiky.

Gottwald ho v rekonstruované vládě nutně potřeboval, aby zajistil její legitimitu.  Na druhé straně se ale musel obávat jeho popularity, zejména po odjezdu prezidenta Beneše do Sezimova Ústí, se Jan Masaryk stal jediným demokratickým politikem, který byl ve vysoké ústavní funkci. V tomto ohledu měl mnoho důvodů se ho zbavit.

Jan Masaryk si ale díky svým postojům v průběhu Února vysloužil velkou kritiku od svých přátel doma i v zahraničí. Případná emigrace by pro něj znamenala politickou, ale možná i osobní izolaci. Politici, kterým se podařilo emigrovat, by ho mezi sebe pravděpodobně nepřijali, neboť je svým jednáním v Únoru zradil. Západní politici by mu připomněli jeho otevřenou podporu sovětské zahraniční politice. Postupně si musel uvědomovat, že zůstal osamocen, a když viděl, co se děje s řadou jeho přátel, byla pro něj sebevražda pravděpodobně jediným východiskem.

 

Autor: Tomáš Kolomazník | středa 28.2.2018 7:05 | karma článku: 19,01 | přečteno: 755x
  • Další články autora

Tomáš Kolomazník

Proč představuje kybernetická válka na Ukrajině globální problém?

Současný konflikt na Ukrajině provází rozsáhlé aktivity v kybernetickém prostoru. Světová média, politici a bezpečnostní experti řeší pohyby bojových jednotek v blízkosti Ukrajinských hranic.

20.2.2022 v 7:53 | Karma: 23,19 | Přečteno: 2703x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

20 let v NATO - jistota v nejisté době?

Minulý rok byl rokem významných výročí, která naše země slavila. Také v letošním roce si připomínáme další milníky naší historie.

7.3.2019 v 7:01 | Karma: 11,86 | Přečteno: 314x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Mnichov 1938 a stále stejná otázka, ale proč?

Jedním z významných výročí, které si připomínáme v letošním roce je Mnichov 1938. Měli jsme se bránit vojenskou silou?

25.9.2018 v 7:07 | Karma: 19,83 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Branná výchova znovu do škol?

Nová ministryně obrany Karla Šlechtová se s razancí jí vlastní ujala řízení resortu obrany. Emoce mezi veřejností a odborníky nepochybně vzbudil její návrh na opětovném zavedení branné výchovy do škol.

7.3.2018 v 7:01 | Karma: 8,03 | Přečteno: 249x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Schvalování vojenských zahraničních misí - šance pro Petra Fialu?

Nová ministryně obrany ještě není ve funkci a už se před ní začíná rýsovat problém. Vládní předloha počítá s posílením našich jednotek v Iráku a Afghánistánu. Ovšem nově vznikající menšinová vláda nemůže počítat s podporou u KSČM

6.12.2017 v 6:37 | Karma: 12,23 | Přečteno: 765x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 686x
Zástupce ředitele Centra pro bezpečnostní analýzy a prevenci. Věnuje se otázkám globalizace, bezpečnostní politiky a obranného průmyslu. Je členem bezpečnostní komunity při Geneva Centre for Security Policy Alumni Association. Účastní se různých projektů v oblasti bezpečnostní a mezinárodní politiky. Ve volném čase se věnuje historii, bezpečnostní politice, geopolitice a mezinárodním vztahům.

Seznam rubrik